Assam HS Topper List 2020 : Top 10 Rank Holders in Arts Stream
Enter Your Email Address for Free Job Updates

June 25, 2020

Assam HS Topper List 2020 : Top 10 Rank Holders in Arts Stream

Advertisement
Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC) has announced the results of Assam Higher Secondary (HS) Final examination 2020 today on June 25 2020.


Here is the list of top 10 rank holders in the Arts Stream of HS final year examinations under Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC)



1st Rank: 

Pubali Deka (Patharighat HS School, Darrang)

Shraddha Borgohain (Rammanujan Jr. College, Nagaon)              

2nd Rank: 

Kashmiri Das (Barpeta Vidyapeeth School, Barpeta)

Anwesha Kashyap (Golaghat Jatiya Mahavidyalaya, Golaghat)

Saima (Abdul Hasib HS School, Hojai)    

3rd Rank: 

Jusmita Goswami (Krishna Kanta Handique Jr College, Barpeta)

Farhanur Rahman (Bongaigaon HS School) (EM) Bongaigaon

Mayurika Deka (Ranjit Sarma Academy Jr College, Darrang)

Sangita Das (Pragmatic Academy Jr College, Kamrup Rural)

Poli Borah (Concept Jr College, Nagaon)

Priyakhi Bora (Ramanujan Jr College, Nagaon)

Moumita Konwar (R.D Jr College, Tinsukia)        

4th Rank: 

Manashi Saharia (Brilliant Academy, Darrang)

Debashree Bora (Cotton University, Kamrup Metro)

Twahira Zaman (Madhab Dev Jr. College, Nagaon)

Jully Boishya (Ramanujan Jr. College, Nagaon)  

5th Rank: 

Sarat Saikia (Dhemaji HS School, Dhemaji)

Sampurna Batsayan (Assam Jatiya Bidyalay, Kamrup Metro)

Kaberi Konch (Ramanujan Jr. College, Nagaon)

Malabika Bharadwaj (P.B Dhirudutta HS School, Nalbari)              

6th Rank: 

Bhargov Phukan (Crescent Academy, Jorhat)

Swagata Dutta, (Genius Academy Jr. College, Lakhimpur)

Harsita Borthakur (Kalongpar Vidyapith Jr. College)        

7th Rank

Abanti Roy (B.N College, Dhubri)

Annashree Mahanta (Salt Brook Academy, Dibrugarh)

Amitesh Nath (Golaghat Jatiya Mahavidyalay, Golaghat)

Dibya Pratam Borah (Azad Academy Jr. College, Lakhimpur)

Udita Ishani Kakory (Ramanujan Jr. College, Nagaon)

Satabdi Puzari ((Ramanujan Jr. College, Nagaon)

Priyangshi Goswami (Renaishance Jr. College, Nagaon)

Parinita Bujar Baruah (Assam Valley Academy Jr. College, Nalbari            

8th Rank: 

Alismita Sarania (Krishna Kanta Handique Jr. College, Barpeta)

Daijee Nath (Buds Academy Jr. College, Barpeta)

Afreen Islam (St. Xavier’s HS School, Dibrugarh)

Prapti Baruah, Furkating Jr. College, Golaghat)

9th Rank: 

Ojosweta Bachistha Goswami (Bongaigaon HS School (EM Bongaigaon)

Apollo Kashyap, (Pragjyotika Jr. College, Jorhat)

Namrata Boruah, (Ramanujan Jr. College, Nagaon)        

10th Rank:

Chandrika Kalita (Krishna Kanta Handique Jr. College, Barpeta)

Ankita Bhuyan (Kirtan Academy Jr. College, Dhemaji)

Krishna Bala Das (Halakura HS School, Dhubri)